plky o gumách

Otázky,odpovede,postrehy,skúsenosti okolo pneu

Moderátor: Moderators

Správa
Autor
Užívateľov profilový obrázok
theruck
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 5683
Dátum registrácie: Po Jan 09, 2006 11:19 pm
Skúter: Aprilia sportcity 200
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Suzuki Burgman 400 - Raplik

#26 Príspevok od užívateľa theruck » St Mar 06, 2013 8:11 pm

toto mas s bridgestone stranky ty expert
on the results of experience many tyre companies, including Bridgestone, warrant their tyres against manufacturing and material defects for five years from the date of manufacture. Based on their understanding a number of vehicle manufacturers are now advising against the use of tyres that are more than six years old due to the effects of ageing.

Tyre Ageing Mechanism
There are three main mechanisms of tyre ageing. The first involves rubber becoming more brittle. Sulphur is used to link rubber molecules together during vulcanisation with the application of heat and pressure, giving the rubber its useful elastic properties and strength. As the tyre absorbs energy in the form of light, heat or movement the tyre continues to vulcanise. This ongoing vulcanisation causes the rubber to become stiffer and more brittle.
The second mechanism of tyre ageing is oxidation involving oxygen and ozone from the air compromising the strength and elasticity of the rubber and the integrity of the rubber to steel bond. Basically heat and oxygen cause cross linking between polymer chains (causing the rubber to harden) and scission of polymer chains (leading to reduced elasticity).
Thirdly, breakdown of the rubber to steel-belt bond will occur due to water permeating through a tyre and bonding with the brass plate coating on steel belts. This causes the steel to rubber bond to weaken leading to reduced tyre strength and reduced heat resistance. If compressed air used for inflation is not completely dry, tyre strength will be affected over time. Even unused tyres will become more brittle, weaker and less elastic with exposure to water, air, heat and sunlight.

Jerino
kolobežkár
kolobežkár
Príspevky: 97
Dátum registrácie: So Okt 27, 2012 11:58 am
Skúter: xxx

Re: Suzuki Burgman 400 - Raplik

#27 Príspevok od užívateľa Jerino » St Mar 06, 2013 8:56 pm

Nespamujme mu už tému ty odborník kopirovat stranky vie každí a výrobca si určite neda na stranku že guma staršia jak 6rokov je zla.

Užívateľov profilový obrázok
raplik
motorkár
motorkár
Príspevky: 1921
Dátum registrácie: Št Aug 14, 2008 1:54 pm
Skúter: PIAGGIO X9 EVO 500
Bydlisko: Veľká Lehôtka (časť Prievidza)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Suzuki Burgman 400 - Raplik

#28 Príspevok od užívateľa raplik » St Mar 06, 2013 10:52 pm

diky za bohapusty spam :)

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: Suzuki Burgman 400 - Raplik

#29 Príspevok od užívateľa VLADY » St Mar 06, 2013 11:02 pm

Zas je vôbec nevidím problém v tom ak sa nepoužitá nová guma skladuje aj pri mínusovej teplote dakde v sklade,čo je na tom zlé? (základ je aby na ňu nepršalo a nesvietilo UV zo slnka)...A na aute ? jaké tie gumy dostávajú kapky zima leto striedanie teploty a tlaku a voda prípadne zimné aj soľ a iný bordel...čo sa tu zas robí z komára somár.....pri normálnom jazdení sa ide na 50-60 percent tak čo ....či nie, jazdíte tak nadoraz ??? Možno dakde na okruhu áno, ale normálne po ceste v premávke???
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

Užívateľov profilový obrázok
theruck
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 5683
Dátum registrácie: Po Jan 09, 2006 11:19 pm
Skúter: Aprilia sportcity 200
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: plky o gumách

#30 Príspevok od užívateľa theruck » Št Mar 07, 2013 5:49 pm

tak ale jerino po 3,5 roku gumy vyhadzuje lebo su uz zlea prestarle aj ked este neboli nikdy obute. on to tak skratka citi.

TomasARN
moderátor
moderátor
Príspevky: 6105
Dátum registrácie: Ne Júl 29, 2007 11:35 am
Skúter: Kawasaki ER-6n, 2009
Bydlisko: Bratislava, S 48.196.08° V 17.028.10°
Kontaktovať užívateľa:

Re: plky o gumách

#31 Príspevok od užívateľa TomasARN » Št Mar 07, 2013 11:24 pm

Je pravda, ze guma starne, ale bezne pouzivana guma ani po 4 rokoch nemusi byt zla, ak nie je zjazdena. staci ju skontrolovat. v robote mame gumy na fabiu, jazdene dva roky a skladovana 4 pri teplote nad 20 stupnov a je uplne dopraskana. Takze je to idividualne, treba spravit kontrolu

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: plky o gumách

#32 Príspevok od užívateľa VLADY » Pi Mar 08, 2013 9:32 am

Svokor má na aute gume od nova.....11 ročné...nič im nieje zodraté sú rovnomerne, možno, sú už troška tvrdšie jak by mali byť, a že ak je mokro tak to už nieje ono ale ani nejak dopraskané niesu. ...Samozrejme jazdí sa s tým po meste 40-50-60....Nie že po dialnici 150 takže aký dôvod je na ich výmenu...majú natočené možno 25000km, Lebo cez zimu aj tak boli v pivnici...Takže treba rozlišovať aj to kde a ako jazdím a podla toho sa zariadiť. Nie že paušálne vymením dobrú vec a vyhodím lebo už je stará.A dnes je trend u výrobcov ozaj robiť všetko na spotrebu a čím človek kúpi novšie tým to menej vydrží...
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

Užívateľov profilový obrázok
Petom
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 518
Dátum registrácie: St Máj 06, 2009 1:58 pm
Skúter: BMW K1200 LT
Bydlisko: Bratislava N48 09.642 E17 07.281

Re: plky o gumách

#33 Príspevok od užívateľa Petom » Pi Mar 08, 2013 11:27 am

Jasne Vlady, svokor ma omnoho vacsiu stycnu plochu s vozovokou a stabilitu neporovnatelnu s moto, ak aj koleso trochu podklzne na aute sa nic nedeje, obzvlast ak jazdi pomalicky. Motorka je podstatne viac zavisla na gripe, nejde tu len o brzdnu drahu. Preto by som bol pri starsich gumach na moto opatrny. Je rozdiel v prilnavosti pri starsich gumach, pri dnesnej kvalite materialov sa kvoli prasklinam guma nerozpadne, ale prilnavost jej isto chyba. Nerobil som ziadne merania, ale mam pocit, ze na starsich gumach s este dobrym dezemon na aute citim rozdiel voci novym gumam. Takze na moto si radsej odrieknem ponozky od Jeziska a nasetrim si na pneu.
Mne sa stratil podpis, aj vám?

Užívateľov profilový obrázok
theruck
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 5683
Dátum registrácie: Po Jan 09, 2006 11:19 pm
Skúter: Aprilia sportcity 200
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: plky o gumách

#34 Príspevok od užívateľa theruck » Pi Mar 08, 2013 12:10 pm

chlapci vsetky tieto rozdiely v gripe co tu popisujete su zanedbatelne. ono vacsi rozdiel je ked si kupis iny typ gumy ale urcite ti bude lepsie drzat 5 rocna supersportova guma ako nova turisticka. to je skratka tak. tak nevim co tu seci mudrujete o starobe gum ako keby to bol nejaky strasny problem. ked vyrobca garantuje ze ta guma ma 5 rokov rovnake vlastnosti tak sa nemoze stat ze nejaky fero z hornej dolnej ma pocit ze na skutri mu to smyka lebo uz je stara...

TomasARN
moderátor
moderátor
Príspevky: 6105
Dátum registrácie: Ne Júl 29, 2007 11:35 am
Skúter: Kawasaki ER-6n, 2009
Bydlisko: Bratislava, S 48.196.08° V 17.028.10°
Kontaktovať užívateľa:

Re: plky o gumách

#35 Príspevok od užívateľa TomasARN » Pi Mar 08, 2013 12:34 pm

presne tak theruck. Ale proste sa neda globalne povedat, ze kazda guma co ma 5 rokov je dobra :).
ja som menil na kawe prednu gumu, ktora mala dva alebo tri roky, dezen bol dobry, ani stara nebola, ale v kazdej druhej zakrute smyklo predne koleso, tusim to bola Dunlop. Vekom to urcite nebolo, bolo to celkovou kvalitou pneu

Užívateľov profilový obrázok
theruck
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 5683
Dátum registrácie: Po Jan 09, 2006 11:19 pm
Skúter: Aprilia sportcity 200
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: plky o gumách

#36 Príspevok od užívateľa theruck » Pi Mar 08, 2013 4:33 pm

nekedy staci ten spravny tlak a ne davat 2,8 atmosfery na prednu aby som usetril

TomasARN
moderátor
moderátor
Príspevky: 6105
Dátum registrácie: Ne Júl 29, 2007 11:35 am
Skúter: Kawasaki ER-6n, 2009
Bydlisko: Bratislava, S 48.196.08° V 17.028.10°
Kontaktovať užívateľa:

Re: plky o gumách

#37 Príspevok od užívateľa TomasARN » Pi Mar 08, 2013 5:22 pm

Tlakom to urcite nebolo, tlak mavam okolo 220

Užívateľov profilový obrázok
theruck
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 5683
Dátum registrácie: Po Jan 09, 2006 11:19 pm
Skúter: Aprilia sportcity 200
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: plky o gumách

#38 Príspevok od užívateľa theruck » So Mar 09, 2013 10:10 am

tak potom to bolo urcite zlou gumou :)

Užívateľov profilový obrázok
PeterZ
motorkár
motorkár
Príspevky: 1727
Dátum registrácie: Ut Júl 17, 2007 10:31 am
Skúter: Peugeot Vivacity Silversport
Bydlisko: ZH
Kontaktovať užívateľa:

Re: plky o gumách

#39 Príspevok od užívateľa PeterZ » So Mar 09, 2013 12:40 pm

ani som netušil, že mi modrrátor "prisúdi" popresúvaním autorstvo na takúto plkotavú tému

Napísať odpoveď

Návrat na "PNEU"