Mini recenzia: Piaggio ZIP 50 2T

Sem môžete písať recenzie prípadne iné články

Moderátor: Moderators

Správa
Autor
Užívateľov profilový obrázok
alcatelko
moderátor
moderátor
Príspevky: 7443
Dátum registrácie: Po Máj 01, 2006 2:46 pm
Skúter: piaggio zip lc
Bydlisko: malinovo
Kontaktovať užívateľa:

Mini recenzia: Piaggio ZIP 50 2T

#1 Príspevok od užívateľa alcatelko » Po Jan 23, 2012 2:51 pm

Piaggio Zip je dlhodobo zakladnou vstupenkou medzi skutre koncernu piaggio. Vzdy to bol maximalne jednoduchy skutrik do mesta na nakupy, avsak casom sa z neho vyvinul aj najuspesnejsi zavodny skuter vsetkych cias, ktory je doteraz etalonom v triede...ospevovany a vysnivany ZIP SP :)
Ale o ten tu teraz nejde...V roku 2000 prisla na trh sucastna generacia Zipa. Momentalne je v ponuke bud ako dvojtakt alebo stvortakt. My sa budeme venovat dvojtaktu...
Obrázok
Uz pohlad na cenovku potesi...zakladna verzia sa predava za prijemnych 1400e a clovek dostane presne to za co zaplatil...Vynikajuci motor piaggio HiPer2 ktory s lahuckym skutrikom nema najmensi problem. Uz zablokovana verzia prekvapi sviznym rozjazdom, ktory za sebou necha aj vecsinu sportovych surodencov. Po odblokovani sa naplno prejavia moznosti tejto hracky...
Ale pekne od zaciatku...Skuter sa zda prekvapivo malicky...ked ho vsak postavime k hociakemu inemu skutru malicky dojem dost rychlo zmizne...rozmery ramu su prakticky identicke ako napr gilera runner alebo piaggio nrg. Len razzvor je kvoli short bloku o cca 5cm mensi co sa vyborne hodi do upchateho mesta. Za riaditka sa bez problemov naprace aj postava 185cm s dlhymi nohami. Trosku problem nastava ak priberieme spolujazdca. S tym zvladneme len kratsie presuny, inac to zacne byt utrpenie ako na Aprilii SR, hlavne kvoli absencii stupaciek pre spolujazdca, ktore nahradzaju len vystupky ako predzenie plosiny na nohy. Spracovanie je velmi solidne, na prvy pohlad vobec nieje poznat ze ide o rozpoctovy skuter. Kde sa setrilo zbadate az po demontazi plastov, pripadne pri vecsom pade... Plasty kapotaze su pomerne tenke (cim sa aj usetrilo pal kil hmotnosti) ale dostatocne huzevnate takze len tak samy od seba nepraskaju ako je to u cinskych nepodarkov.
Palubovka poskytuje zakladne udaje, potesil by palivomer a nie len "zebrave oko"... Osvetlenie je celkom funkcne, vsetko je kde ma byt, packy su kvalitne a dobre sadnu do ruky, zrkadla prehladne, aj ked sutaz v krase nevyhraju (teda skor zrkadlo...zakladna verzia ma len jedno :) , niekde treba setrit...). Sedadlo je primerane tvrde a poskytuje dobry posed aj na jazdenie cely den. Pod sedackou je obvykli odkladaci priestor na jednu jet helmu alebo na skutrovu integralu od marushina, dalej tam najdeme nadrz a olejovu nadrzku. Dalsi mensi odkladaci priestor na doklady, pripadne lekarnicku a telefon je pred kolenami jazdca...
Pomaly sa dostavame k podvozku...ram je piaggiacka klasika a to nosna trubka a zadok lisovany z plechu...je dostatocne tuhy a skutru dovoluje dost vela, nema problem ze by sa krutil v zakrutach alebo pri silnom brzdeni... (rovnaky ram ma aj zip sp a co dokaze...). S pruzenim je to uz trosku horsie...Vzadu najdeme klasicky piaggiacky tlmic, ktory je idealne naladeny ale neda sa nastavovat tuhost pruziny... Bohuzial vpredu najdeme len netlmenu vidlicu. Ta zrovna najtvrdsia nie je a hlavne pri prudkom zabrzdeni sa dost ponara a po pusteni brzdy neprijemne odskoci co sposobuje problemy hlavne pri brzdeni na rozbitej vozovke...zvlast ked je vpredu dost ucinny kotuc s dvojpiestikovym strmenom ktory brzdi vecsinu skutrov od piaggia (dokonca aj 500ccm maxiky...samozrejme ako dvojkotuc :) )
Pri jazde bez spolujazdca je riesenie pomerne jednoduche...brzdenie ako na bicykli, teda viac pouzivat zadnu brzdu...ta je na danu vahu skutra viac ako ucinna a koleso ide do smyku aj pouzitim dvoch prstov...casto sa stane ze clovek vsade dobrzduje elegantnym smykom, comu sa ale netesia zadne gumy...
K samotnej jazde...plne odblokovany motor ma prijemnych 4,5 kona takze maximalka sa splha az k 80km/h, takze v meste nebude urcite brzdit premavku a na krizovatke ste vzdy vpredu vdaka mensim rozmerom a obratnosti 10" kolies...Spotreba je tiez prijemna a ked nie ste zrovna zavodnik tak sa pohybuje okolo 2.5-3l... Motor ma v zaklade 17.5mm dell orto karburator takze je to aj dobry zaklad pre pripadny tuning :) ten vsak vobec nie je potrebny...zrychlenie je na urovni znackovych sportovych skutrov, maximalka do mesta plne dostacujuca...
A co na zaver? S nejakymi zavaznymi poruchami som sa zatial nestretol...roztrhnute plynove lanko a predrata hadicka, ktora slzila...inac len bezny servis a spokojny majitelia...
Zip je vybornou volbou pre ludi co zhanaju lacny skuter na kratsie presuny po meste...Za svoju cenu ponuka ovela viac ako vecsina cinskych vyrobcov a hlavne viete za co platite. Dostupnost ND je bezproblemova, ci uz originalne alebo neoriginalne...ako na jeden z mala skutrov sa ponukaju aj neoriginalne plasty za velmi prijemne ceny (asi najlacnejsie plasty na skuter vobec), dokonca ja originalne diely su casto v podobnych ak nie nizsich cenach ako nahrady...

PLUSY:
+cena
+motor
+kvalita
+jazdne vlastnosti
+dostupnost ND
+dostupnost tuningu
+brzdy
+ulozne priestory
+ponuka originalneho prislusenstva (plexi,plachta,nosic s kufrom...)

MINUSY:
-predna vidlica
-pohodlie pri jazde vo dvojici
-len jedno zrkadlo
............ http://www.50cm3.eu .............. http://www.facebook.com/50cm3 ..............
scooter racing team, vývoj, výroba a úpravy racing dielov

Užívateľov profilový obrázok
Brandon41
st. kolobežkár
st. kolobežkár
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Pi Okt 07, 2011 8:26 pm
Skúter: yamaha aerox
Bydlisko: sered

Re: Mini recenzia: Piaggio ZIP 50 2T

#2 Príspevok od užívateľa Brandon41 » Po Jan 23, 2012 3:37 pm

Velmi pekne napisaný článok.
podpis som si este nenastavil

Užívateľov profilový obrázok
Martin_Atlantic
motorkár
motorkár
Príspevky: 1486
Dátum registrácie: Ut Nov 15, 2011 10:59 pm
Skúter: Aprilia Atlantic
Bydlisko: Bratislava, Slovakia

Re: Mini recenzia: Piaggio ZIP 50 2T

#3 Príspevok od užívateľa Martin_Atlantic » Po Jan 23, 2012 4:59 pm

Len jedno zrkadlo ? :D to je divne... :P
Pekna recenzicka,jak z casopisu...

Užívateľov profilový obrázok
Davidian
moderátor
moderátor
Príspevky: 4569
Dátum registrácie: Ne Máj 09, 2010 11:17 am
Skúter: Aprilia SR50R - DERBI GP1 125
Bydlisko: Bratislava - Staré Mesto
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mini recenzia: Piaggio ZIP 50 2T

#4 Príspevok od užívateľa Davidian » Po Jan 23, 2012 7:02 pm

Ak sa Vam recenzia paci, podakujte Alcimu, pomocou tlacidla Dakujem (Thank You Button), viac tu obstoja podnety k diskusii, ci vecne otazky na recenzenta. Spomenul som to len kvoli zachovaniu prehladnosti tejto temy, nech sa nikto neciti dotknuty.

Vdaka Vam za pochopenie a rovno si dovolim aj za vsetkych podakovat Alcimu za super recenziu. :-)

...Sent from my THC infected device running into Absolution...

Zamknuté

Návrat na "Články a recenzie"