LED

Otázky,odpovede,postrehy,skúsenosti okolo optického tuningu

Moderátor: Moderators

Správa
Autor
Užívateľov profilový obrázok
kiko
st. trojkolkár
st. trojkolkár
Príspevky: 65
Dátum registrácie: So Apr 04, 2009 10:07 pm
Skúter: Honda PCX
Bydlisko: Šamorin
Kontaktovať užívateľa:

Re: diody !!

#51 Príspevok od užívateľa kiko » Št Jún 25, 2009 9:36 pm

Tak aj ja som si dal na môj pojazdný šrot ledky :Yahoo!: Mam to na 3 vypínače a to 1 na predne svetlo, 2 na predne koleso a ten treti na zadok :) Cele ma to stalo cca 10€
Prílohy
1.jpg
(39.61 KiB) 439 stiahnutí
2.jpg
(25.27 KiB) 68 stiahnutí
3.jpg
(23.7 KiB) 439 stiahnutí
podpis som si este nenastavil

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: diody !!

#52 Príspevok od užívateľa VLADY » Pi Jún 26, 2009 10:12 am

ADo_xXx napísal:A ked ti v dnesnej dobe vydrzi svietit rucna baterka (2x AA) s 5 LED cca 1000 hodin tak na scootry ti to vydrzi svietit bez dobijania rok.
A možno aj DVA .... :pardon:

Never všetkému čo sa dočítaš na letákoch a papieroch od všelijakých zázračných čínskych LED svietidiel...Mal som ich už zopár a viem čo to je za zázrak techniky, a rátaj so mnou: 2 tužkové baterky sú 3V biela LED potrebuje na dobré svietenie min tie 3V skorej 3,2V takže ako to spravíš? miesta tam moc nieto na nejakú zložitú elektoniku tak tam dáš nejaký primitívny striedač s dvoma tranzistormi a nejakou indukčnosťou čo má účinnosť určite nie 100% a k tomu 5 LED a každá berie 20mA na to aby dobre svietila čo je teda 100mA celkovo treba dodať LEDkám takže celé to bude žrať cca 150mA s tých dvoch tužkových bateriek, ak nie aj viacej (Overené meraním na jednom takom zázraku) . A to je za 1000hodín 150 000mA čo je 150Ah ...dobre počítam???A teraz mi povedz kde sa tam zoberie taká šialená kapacita v tých dvoch minibaterečkách??? :ROFL:
PS: Scootrová poldecáková baterka má kapacitu cca 4Ah čo je 4000mAh. čiže tých tisíc hodín Ti dokáže dávať prúd 4mA. A aj to len čisto teoreticky.... Pri takom malom prúde Ti taká LEDka moc toho svetla nedá....
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

Užívateľov profilový obrázok
marko358
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 549
Dátum registrácie: Po Mar 19, 2007 7:42 pm
Skúter: neuvedený
Bydlisko: utulne

Re: diody !!

#53 Príspevok od užívateľa marko358 » Pi Jún 26, 2009 11:55 am

VLADY keby mali základy elektrotechniky tak by tomu neuverili v podstate nato stačí merací prístroj a výpočet na dva riadky 8)
podpis som si este nenastavil

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: diody !!

#54 Príspevok od užívateľa VLADY » Pi Jún 26, 2009 7:31 pm

Ale veď také sa učí v škole ...či už ani nie??? voľakedy dávno to tak tuším nejak bolo na FYZIKE... :pardon: ...
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

Užívateľov profilový obrázok
marko358
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 549
Dátum registrácie: Po Mar 19, 2007 7:42 pm
Skúter: neuvedený
Bydlisko: utulne

Re: diody !!

#55 Príspevok od užívateľa marko358 » Po Jún 29, 2009 10:06 am

To je ťažko povedať osobne som zažil tá istá škola ten istý predmet ten istý ročník tak isto hodín len dvaja rozdielni profesori a úplne iné učivo .
Ale to čo sa učilo ma fyzike z toho čo my vysvetlila na základnej moja učiteľka som bol z toho paf som sa spýtal tata a hneď to bola iná káva (študoval to) . No ale potom som absolvoval elektrotechnickú priemyslovku takže z takchto vecí mám aj maturitu
podpis som si este nenastavil

Užívateľov profilový obrázok
skaza
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 388
Dátum registrácie: So Aug 11, 2007 3:40 pm
Skúter: Keeway Focus
Bydlisko: IL

Re: diody !!

#56 Príspevok od užívateľa skaza » Ut Júl 07, 2009 8:45 pm

2 ledky nejaky ten odpor a vypada to celkom eroticky :D s ledkami sa da pohrat a cosi pekne vysvietit

Užívateľov profilový obrázok
ADo_xXx
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 356
Dátum registrácie: Ut Aug 28, 2007 4:06 pm
Skúter: CPI hussar
Bydlisko: Rim. Sobota

Re: diody !!

#57 Príspevok od užívateľa ADo_xXx » Ut Júl 07, 2009 8:50 pm

marko358 napísal:...podstate nato stačí merací prístroj... 8)
este ze nas poucuje niekto kto ani nevie ten pristroj pomenovat :D -sry kamo.
podpis som si este nenastavil

BMX015

Re: diody !!

#58 Príspevok od užívateľa BMX015 » So Apr 03, 2010 11:33 pm

marko358 napísal:no nechcem vám do toho moc mudrovať ake keď pojdete do elektroshopu tak čo nezistíte neni problém kúpiť aj diódu na 12V alebo aj blikacie diódy skrátky diódy led svetlo emitujúce majú milión typov :Yahoo!:
sú aj chameleón diodi mam take a su šupove menia pekne farby

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: diody !!

#59 Príspevok od užívateľa VLADY » Ne Apr 04, 2010 10:17 am

LED priamo na 12V sa ani myslím nerobia...akurát niektoré samoblikacie červené sa dajú tak zapojiť napriamo bez toho že by zhoreli hneď a zaraz ale ja osobne to nerobím a aj k nim dávam zväčša ešte nejaký predradný odpor cca 200-300Ohmov. :unknown:
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

Užívateľov profilový obrázok
Frosty
skútrista
skútrista
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Po Okt 26, 2009 7:48 pm
Skúter: Benelli QuattroNove X
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: diody !!

#60 Príspevok od užívateľa Frosty » Ne Apr 04, 2010 11:16 am

Ja som si dal ako podsvietenie podvozku dve studené katódy. Svietia suprovo presne ako som potreboval ani moc ani málo. Led pásiky mám v predu pod svetlami ako majú audiny od výroby :D Neskôr prihodím aj foto keď sa zotmie :evil:

A to že to je úplne k ničomu s tým moc nesúhlasím. Spĺňa to aj určitú bezpečnostnú funkciu. Predsa len rýchlejšie spozorujú dobre vysvietenú motorku ako málo. A aj na policajtov sa mi podarilo už dva razy za túto sezónu natrafiť čo som zabudol aj že to mám zapnuté a nič. klop klop klop :-)

Podsvietenie som dal zelené jednak aby to ladilo a jednak v prípadných komplikáciach ako som počul poľahčujúca okolnosť keďže to nieje farba žiadneho zásahového vozidla (červená, modrá, oranžová,...)

Ja čo považujem za dosť veľký risk sú skôr stroboskopy... :o
podpis som si este nenastavil

Užívateľov profilový obrázok
Damo555
motorkár
motorkár
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Po Nov 16, 2009 5:05 pm
Skúter: Yamaha Majesty S 125, Yamasaki Ym 150T
Bydlisko: Kamenica pri Sabinove
Kontaktovať užívateľa:

Re: diody !!

#61 Príspevok od užívateľa Damo555 » Ne Apr 04, 2010 1:11 pm

VLADY napísal:LED priamo na 12V sa ani myslím nerobia...akurát niektoré samoblikacie červené sa dajú tak zapojiť napriamo bez toho že by zhoreli hneď a zaraz ale ja osobne to nerobím a aj k nim dávam zväčša ešte nejaký predradný odpor cca 200-300Ohmov. :unknown:
Vlady robia sa aj take diody ja som minule kupoval diody pozeram a za 20 centov a na 12V tak som zobral a mam ich napojene na 12V a svietia ako dive ani sa neprehrievaju a pri tom to nie su tie klasicke 3mm ale take uplne malinke a svietia este lepsie ako tie 3mm
Obrázok
Yamaha Majesty S 125 - road
Yamasaki YM 150 T - offroad

Užívateľov profilový obrázok
FoXiK
motorkár
motorkár
Príspevky: 1890
Dátum registrácie: Pi Apr 27, 2007 3:31 pm
Skúter: Yamaha Slider
Bydlisko: Piestany
Kontaktovať užívateľa:

Re: LED

#62 Príspevok od užívateľa FoXiK » Št Júl 22, 2010 12:10 am

môžu byť aj na 12 no jasné že majú predradený odpor vnútri,, nejaké malé smd-čko :D aj RGB čka a potom je to podľa čipov a pod.. hlavne ide o to že na nete si nájdete na koľko Voltov má ísť dióda a záleží to od veľkosti púzdra a jeho zafarbenia a farby čipu. Zas s tými candelami je to tažko lebo viackandelové majú menší uhol vyžarovania teda sa zdá že viac svietia.. no len v určitom uhle a bla bla bla :D kto chce naštudujte si toho je na nete fakt plno :o)

ja som si tiež robil niečo na nočné oživenie a + teraz aj smerovky :o)

Obrázok
Obrázok

Na požiadanie kamarátov - bez sklíčok lebo všetci mi vraveli že ich mám dať dole :D

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Tie sklíčka sú tam teraz len položené preto tam je taká fuga :D

Obrázok

Tak čo vy na to? :D Pár postriebrených káblov so silikónovými bužírkami 0,25W odpormi a pár vysokosvietivých diód spraví pekný (nielen) efekt no nie :) ?

Obrázok
ZVL Babetta 210 ---> ATV semi-auto 110ccm ---> Jawa 175 ---> Yamaha Slider 70cc 10PS full tuning ---> Aprilia Shiver 750

Zamknuté

Návrat na "OPTIKA"