Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

Moderátor: Moderators

Správa
Autor
weebo
trojkolkár
trojkolkár
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So Feb 02, 2013 11:17 pm
Skúter: Piaggio ZIP SSL 25, Honda PCX 125

Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#1 Príspevok od užívateľa weebo » So Feb 02, 2013 11:23 pm

Ahoj, potřeboval bych nějakou radu, čím by to mohlo být...

Koupil jsem starýho 2T Zipa, r.v. 96 (za pár fufňů) s prasklým plynovým lankem v celkově horším stavu. Po výměně lanka jsem zjistil, že nemá sílu na rozjezd, ale startuje v pohodě a na stojánku jde v pohodě do max otáček. Dal jsem novej řemen a válečky do variátoru, nic se nezměnilo, tak jsem změřil kompresi, která nebyla skoro žádná.

Namontoval jsem tedy nový válec, píst a vše kolem, vyčistil a seřídil karbec, a když jsem to zas celý poskládal zpátky a šel to projet, tak jsem zjistil, že je to téměř to samý.

Teď ovšem začal dělat to, že na stojánku jde nejdřív vytočit na max, ale když to zkusim znova, tak se začne od půl plynu dusit. Dám mu půl minuty pauzu, zas jde vytočit a pak se zas začne dusit, prostě furt dokola.

Z kopce se s problémy rozjede a celkem jede, ale i do mírnýho kopečka to nezvládne a pak se navíc zas začne dusit, takže pak už se tuplem nerozjede.

Předpokládám, že je nějakej problém u karbce, když se to od půl plynu dusí, ale zároveň si říkám jestli nebude něco se spojkou - těsně nad volnoběhem se už začíná točit zadní kolo, tak si říkám, jestli nejsou špatný pružinky ve spojce a nezabírá tak brzy, že motor ještě nemá sílu na rozjezd.

Nicméně spojku jsem měl, když jsem dělal ten variátor, venku a byl jsem jí ukázat i mechanikům co dělaj skútry a říkali, že pružinky by měly být v pohodě.


Máte s tím někdo zkušenosti? Předem díky moc za rady :-)

Užívateľov profilový obrázok
Davidian
moderátor
moderátor
Príspevky: 4569
Dátum registrácie: Ne Máj 09, 2010 11:17 am
Skúter: Aprilia SR50R - DERBI GP1 125
Bydlisko: Bratislava - Staré Mesto
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#2 Príspevok od užívateľa Davidian » Ne Feb 03, 2013 10:39 am

Asi fakt ten karb, nemas moznost skusit druhy!?

..sent secretly from your phone..

weebo
trojkolkár
trojkolkár
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So Feb 02, 2013 11:17 pm
Skúter: Piaggio ZIP SSL 25, Honda PCX 125

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#3 Príspevok od užívateľa weebo » Ne Feb 03, 2013 1:47 pm

bohužel jiný na vyzkoušení nemám. :-(

jenže s tím starým válcem to šlo vytočit do maxima kdykoliv a vůbec se nedusil...

bohužel při čištění karbce jsem si omylem rozšteloval bohatost, takže jsem ji znovu nastavoval a mám teď šroub povolený o cca 1,75 otáčky.

Užívateľov profilový obrázok
Peter 218
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 845
Dátum registrácie: So Aug 14, 2010 11:19 pm
Skúter: Aprilia SR 50
Bydlisko: Nitra

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#4 Príspevok od užívateľa Peter 218 » Ne Feb 03, 2013 1:54 pm

A ten nový valec je tiež 50tka alebo nejaký športový?..Či netreba zmeniť velkosť trisky. :)
Aprilia Sr 50-liatina 70 ccm,17,5ka karburator,Malossi multivar,Naraku spojka,Malossi remeň,Gianelli Extra. :)

weebo
trojkolkár
trojkolkár
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So Feb 02, 2013 11:17 pm
Skúter: Piaggio ZIP SSL 25, Honda PCX 125

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#5 Príspevok od užívateľa weebo » Ne Feb 03, 2013 2:00 pm

je to motoforce 50, litinový - obyčejná náhrada originálu.

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#6 Príspevok od užívateľa VLADY » Ne Feb 03, 2013 2:12 pm

Je ten valec presne rozmerovo rovnaký, veľkosťou a umiestnením kanálov a tak???Ak dáš piest do DU , sú všetky kanály úplne odkryté? ak dáš piest do HU je zarovno hornej hrany alebo pár 1/10 mm nižšie....Raz som mal takýto problém a valec bol nejaký divný, dole piest prekrýval výfuk o pár mm a samozrejme keď som to riešil podložením podložkou pod neho, tak hore mal zas potom piest pár mm nedobeh a teda slabú kompresiu...A bol deklarovaný ako náhrada za pôvodný ...ale nejak nesedel.A tiež som na to prišiel až po dlhšom laborovaní na prvý raz pri skladaní sa všetko zdalo OK, respektíve som to nejak neskúmal, nastrčil valec na piest pretočil klukou hore bolo všetko OK ale nepozrel som , ako je to ak je piest dole.... či všetko sedí jak má. nahodil hlavu dotiahol a išiel sa previezť...a išlo to horšie jak stará vylietaná Babetta. :bad:
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

weebo
trojkolkár
trojkolkár
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So Feb 02, 2013 11:17 pm
Skúter: Piaggio ZIP SSL 25, Honda PCX 125

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#7 Príspevok od užívateľa weebo » Ne Feb 03, 2013 2:59 pm

tohle jsem nekontroloval, nějak mě nenapadlo, že by to mohlo být špatně vyrobený.

Přijde mi ale divný, že to nejdřív vytočit jde, pak se to hned při dalším pokusu začne dusit a běží jen na půl plynu a když to chvíli nechám běžet na volnoběh nebo to znova nastartuju, tak to zas vytočit jde a pak zas ne..

jen tak mimochodem - starý válec jsem zkoušel s airboxem, ale protože měl hodně poničené uchycení, tak jsem tam dal "open filter".

Užívateľov profilový obrázok
alcatelko
moderátor
moderátor
Príspevky: 7443
Dátum registrácie: Po Máj 01, 2006 2:46 pm
Skúter: piaggio zip lc
Bydlisko: malinovo
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#8 Príspevok od užívateľa alcatelko » Ne Feb 03, 2013 6:21 pm

vymenil by som gufera ako prve, skontroloval ci je dobra sviecka a ci je dobra zmes...
............ http://www.50cm3.eu .............. http://www.facebook.com/50cm3 ..............
scooter racing team, vývoj, výroba a úpravy racing dielov

weebo
trojkolkár
trojkolkár
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So Feb 02, 2013 11:17 pm
Skúter: Piaggio ZIP SSL 25, Honda PCX 125

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#9 Príspevok od užívateľa weebo » Ne Feb 03, 2013 6:47 pm

tak problém z většiny odhalen - vzhledem k tomu, že ten nový válec jsem zkoušel jen bez vzduch. filtru a pak s tím otevřeným a ten starý jen s origo airboxem, tak mi to nedalo a byl jsem zkontrolovat, jestli není v airboxu restrikce, kvůli které by byla v karbci malá tryska.

V airboxu restrikce není, nicméně výstupní otvor je oproti sacímu otvoru karburátoru o dost menší.

Tak mi to nedalo, provizorně jsem přidrátoval starý airbox s filtrem a vyzkoušel to - na stojánku už se nedusí téměř nikdy a když jsem to byl projet, tak se se mnou Zip rozjel celkem v pohodě i do kopce.

Jezdil celkem slušně, ale stejně trochu vynechával a reagoval spíš jen na plný plyn. V jednu chvíli se mi začal do kopce trochu dusit - jel tak 5km/h, ale jel a když jsem ho pak pustil z kopce, tak se zas hned chytil a pak zas jel v pohodě i do kopce. Leda jestli mi někde nepřisával falešný vzduch, protože jsem to tam měl přidělaný jen tak narychlo drátem.

Teď jde tedy o to, jak velkou trysku tam musím mít s otevřeným filtrem? Ten starý airbox je v mizerným stavu a jiný shánět nechci...

Užívateľov profilový obrázok
theruck
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 5683
Dátum registrácie: Po Jan 09, 2006 11:19 pm
Skúter: Aprilia sportcity 200
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#10 Príspevok od užívateľa theruck » Ne Feb 03, 2013 8:07 pm

ked ti to raz ide a raz nejde tak to nebude tryskou. pokial teda vis ze nemas tie trysky upchate. ked to dlho stalo tak skoro v kazdej tryske sa spravi taka korozia ale ked uz ti to raz islo a druhy krat ne tak ti to skor saje cez gufera falesny luft. a vobec nejde o airbox alebo filter. je jedno co tam budes mat ale podla toho co tam das si to musis proste naladit. na to jaku velku trysku tam mas dat ti nikdo presne radu neda. to sa takto odhadnut neda. musis to proste vyskusat. http://www.scooter-tuning.sk/?p=114
pripadne si pozri sekciu "Vase skutre" tam na prvej strane byva uvedene jaky ma dany skuter setup. ale asi ajtak prides na to ze to nemas podla ceho odhadnut na ten svoj

weebo
trojkolkár
trojkolkár
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So Feb 02, 2013 11:17 pm
Skúter: Piaggio ZIP SSL 25, Honda PCX 125

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#11 Príspevok od užívateľa weebo » Ut Feb 05, 2013 12:47 am

měl bych ještě dotaz - lidi mě teď straší, že se mi díky tomu přímýmu filtru hrozně zvedne spotřeba (o 1-2L/100km). Máte s tím někdo u 2T 50ccm konkrétní zkušenosti?

Jinak dnes jsem měl jen chvíli, tak jsem to zkusil ještě projet s tim provizorně přidělaným airboxem a zas to chvíli jelo v pohodě i do kopce, ale reaguje to na plyn spíš jen způsobem "otevřeno-zavřeno" a při jízdě to přibližně vždy 2-3 vteřiny táhne naplno a pak vynechá a zas táhne a zas vynechá...

a dnes cca po ujetých 500 metrech se to nějak zbláznilo, nejdřív se to zas začlo dusit a pak po tom co se mi to udusilo a já to znova nahodil na stojánku, tak to šlo do maximálních otáček a ikdyž jsem povoloval šroub volnoběhu, tak to na to vůbec nereagovalo. I po chcípnutí a opětovném nastartování to zas vylítlo do maxima..

Jsem už z toho nějakej zoufalej a nevím co o toho čekat... Pokud to vidíte na ty gufera, tak stačí vyměnit jen ty u klikovky? Daj se vyměnit, aniž bych musel půlit motor nebo aniž bych motor vyndaval z rámu?

Díky moc za rady

Užívateľov profilový obrázok
theruck
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 5683
Dátum registrácie: Po Jan 09, 2006 11:19 pm
Skúter: Aprilia sportcity 200
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#12 Príspevok od užívateľa theruck » Ut Feb 05, 2013 1:26 am

spotrebu neries. najprv vyries problem a potom ked bude problem spotreba tak si mozes dat spatky airbox. zvysena spotreba s open filtrom je dana tym ze pri open filtri potrebujes vacsiu trysku.
a budu to tie gufera. tie na tlmicoch menit nemusis. :)

weebo
trojkolkár
trojkolkár
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So Feb 02, 2013 11:17 pm
Skúter: Piaggio ZIP SSL 25, Honda PCX 125

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#13 Príspevok od užívateľa weebo » Ut Feb 05, 2013 1:46 am

neboj, zas taková lama nejsem :-D (dělal jsem komplet pár motorů na Stadiona a jediný co jsem měl kdy v servisu, tak jsem nechal dělat rozvody na autě, jinak jsem soběstačnej..), ale na scootlandu jsem našel buď sadu gufer na kliku a nebo sadu gufer na celý motor. Proto jsem se ptal, jestli stačí ty co jsou na klice... ;-)

Jdou ty gufera na klice vyměnit tedy i bez demontáže motoru ze skútru nebo se k tomu nedostanu? :-)

Užívateľov profilový obrázok
theruck
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 5683
Dátum registrácie: Po Jan 09, 2006 11:19 pm
Skúter: Aprilia sportcity 200
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#14 Príspevok od užívateľa theruck » Ut Feb 05, 2013 10:03 am

sak vymenis len tie cez kere ti to saje luft=na kluke ale zas neni to taky cenovy rozdil aby si si na 17 rocnem skutri nemohol vymenit secko co sa da...
no valec dole davat nemusis ale zo strany zapalovania tam budes muset to zapalko stahnut takze uplne bezblolestne to nebude

weebo
trojkolkár
trojkolkár
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So Feb 02, 2013 11:17 pm
Skúter: Piaggio ZIP SSL 25, Honda PCX 125

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#15 Príspevok od užívateľa weebo » So Feb 23, 2013 11:03 pm

tak jsem pokročil dál a zdálo se, že problém je už vyřešen, ale asi zas není...

Celý to samovolný okamžitý zvyšování otáček do maxima neměly na svědomí gufera ani nic jiného podstatného. Když jsem zjistil čím to bylo, tak jsem si vrazil pár facek, protože takhle nesmyslnou "závadu" jsem si už dlouho nezpůsobil.

Jak jsem tu již psal, tak v rámci testování "proč se to při přidání dusí" jsem znovu přidělal airbox, ale jen provizorně (přidrátoval k tlumiči), protože měl utrhaný držáky. Problém byl v tom, že drát po pár testovacích jízdách trochu povolil a airbox se cca o 1cm svěsil níž, tím trochu naklonil karburátor a díky tomu to samo tahalo za plynový lanko :oops: :D to je tak, když člověk něco na rychlo zkouší...

Airboxu jsem tedy dobastlil pevné držáky, celé to připevnil pořádně a voalá problém vyřešen a Zip se mnou začal celkem v pohodě jezdit. Jen rozjezdy do kopce nebyly moc slavný (ale když byl rozjetej, tak mu kopec nedělal problémy) a v maximálních otáčkách (při kterých jel cca 45km/h :( ) jakoby vynechával, ztrácel na tahu.

Tak jsem se rozhodl vyměnit ještě "vše" co se mi nezdálo v pořádku - gufera (ty jsem měnil ještě než jsem zjistil, proč to furt přidává), přírubu karburátoru (byla dost zpuchřelá a byla v ní malá dirka, takže to asi přisávalo falešnej vzduch, a proto to možná tolik nejelo) a šoupátko (bylo plastový a hodně odřený a hlavně nějaký "okousaný")

Teď jsem to složil zpátky s tou novou přírubou a šoupátkem (vše co měním dávám origo) a vůbec mi to nechtělo nastartovat a když to po hodně dlouhým nakopávání chytlo (benzín tam jde, jiskra je perfektní, bohatost cca 1,75 otáčky), tak to zas okamžitě vylítlo do maxima :-(. Už fakt nevím.

Jen když jsem si prohlídnul to starý šoupátko, tak ono bylo "okousaný" schválně - někdo přede mnou tu část šoupátka co je směrem k motoru zbrousil tak, že už není rovná, ale do obloučku - nevíte proč?

zdá se mi jako blbost, aby to dělalo jen to origo šoupátko, ačkoliv než jsem to vyměnil, tak to startovalo v pohodě a jelo pořád stejně (najel jsem s tím na několikrát cca 7 km).

weebo
trojkolkár
trojkolkár
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So Feb 02, 2013 11:17 pm
Skúter: Piaggio ZIP SSL 25, Honda PCX 125

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#16 Príspevok od užívateľa weebo » Ne Feb 24, 2013 10:21 pm

Tak další změna - vysoký otáčky byly způsobeny novým šoupátkem - Ital nezklamal a udělal ho o nějakou tu setinku širší, takže šoupátko nezajelo do karbce až na doraz a zůstalo vyset, takže jsem ho jemně zbrousil a už dosedá jak má.

Ale už fakt nechápu proč mi to vůbec nestartuje.

Jiskru to hází (zkoušel jsem i jinou svíčku), benzín tam jde (karbec dvakrát vyčištěn, do šroubku rozebrán, svíčka je mokrá), vzduch tam jde, klapky jsou v pohodě, ani výfuk není ucpaný...

Zkoušel jsem i startovací sprej, jak do sání (nic se nestalo), tak přímo pod svíčku a taky to nechytlo! Proto jsem vyzkoušel i tu druhou svíčku (předtím to s oběma normálně fungovalo) a taky nic, ani když jsem stříknul přímo pod svíčku..

Proto jsem kontroloval jestli se mi nepovolila matice na rotoru zapalování, jestli mi to díky tomu nepálí jinde než má, ale klínek na klice tam je a rotor je dotaženej na krev..

už fakt nevidim jedinej důvod proč by to nemělo fungovat..

Užívateľov profilový obrázok
theruck
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 5683
Dátum registrácie: Po Jan 09, 2006 11:19 pm
Skúter: Aprilia sportcity 200
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#17 Príspevok od užívateľa theruck » Ne Feb 24, 2013 10:37 pm

to s tym supatkom je samozrejme hovadina
sytic to ma? neuchlastal si to?

weebo
trojkolkár
trojkolkár
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So Feb 02, 2013 11:17 pm
Skúter: Piaggio ZIP SSL 25, Honda PCX 125

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#18 Príspevok od užívateľa weebo » Po Feb 25, 2013 1:20 am

sytič to má automatickej, před pár dny jsem ho přeměřoval podle návodu na scootlandu a je za studena vyjetej víc cca o 1,5mm, ale startovalo to předtim v pohodě. Zkoušel jsem i zakrýt sání, jestli to nepomůže a nic.

je možný že se to už uchlastalo, ale protočil jsem to párkrát i bez svíčky a hlavně s tim startovacím sprejem by to mělo snést i bohatší směs.

Užívateľov profilový obrázok
theruck
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 5683
Dátum registrácie: Po Jan 09, 2006 11:19 pm
Skúter: Aprilia sportcity 200
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#19 Príspevok od užívateľa theruck » Po Feb 25, 2013 3:07 pm

tak potom zapalovanie

weebo
trojkolkár
trojkolkár
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So Feb 02, 2013 11:17 pm
Skúter: Piaggio ZIP SSL 25, Honda PCX 125

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#20 Príspevok od užívateľa weebo » Ut Feb 26, 2013 12:00 am

dnes jsem ještě zavřel benzín, vyndal svíčku, hodněkrát protočil motor, abych se "zbavil" případnýho uchlastání a pak jsem to zas zkoušel nastartovat a stejně nic..

Co by mohlo být s tím zapalováním? Rotor se na 100% nepootočil oproti tomu jak to bylo, když to startovalo (je tam klínek a je to dotažený fakt nafest). Takže jiskru by to mělo dávat ve správnou chvíli. Jiskru to dává pěknou, zkoušel jsem to jak se svíčkou ukostřenou o rám, tak když jsem jí částečně zastrčil do válce a bylo jasně vidět, že i tam tu jiskru hází. Samozřejmě, že když dává jisrku venku, tak při kompresi dávat nemusí, ale zkoušel jsem dvě svíčky a stejně nic..

Užívateľov profilový obrázok
Wasi
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 540
Dátum registrácie: Po Mar 05, 2012 6:10 am
Skúter: Jawa 353, Vespa GTS300
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#21 Príspevok od užívateľa Wasi » Ut Feb 26, 2013 12:12 am

Ked to nakopavas citis odpor? Prebuble si valec?..alebo ruku na vyfuk ci si odfukuje...

Užívateľov profilový obrázok
theruck
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 5683
Dátum registrácie: Po Jan 09, 2006 11:19 pm
Skúter: Aprilia sportcity 200
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#22 Príspevok od užívateľa theruck » Ut Feb 26, 2013 12:15 am

nezadrel si to?

Užívateľov profilový obrázok
Wasi
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 540
Dátum registrácie: Po Mar 05, 2012 6:10 am
Skúter: Jawa 353, Vespa GTS300
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#23 Príspevok od užívateľa Wasi » Ut Feb 26, 2013 12:17 am

Presne na to narazam :)

weebo
trojkolkár
trojkolkár
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So Feb 02, 2013 11:17 pm
Skúter: Piaggio ZIP SSL 25, Honda PCX 125

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#24 Príspevok od užívateľa weebo » Ut Feb 26, 2013 12:37 am

řekl bych, že válec má pořád stejnou kompresi - nakopávání jde pořád stejně těžce jako když to fungovalo. Výfuk normálně odfukuje, taky mě napadlo, jestli není nějak ucpanej.

weebo
trojkolkár
trojkolkár
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So Feb 02, 2013 11:17 pm
Skúter: Piaggio ZIP SSL 25, Honda PCX 125

Re: Zip 2T - nejede - dusí se, nemá sílu

#25 Príspevok od užívateľa weebo » Ut Feb 26, 2013 12:41 am

doufám, že to není zadřený, když jsem na tom novým válci nenajel ani 2 km... ale benzín tam jde celou dobu a mám tam mix 1:33 s plnou syntetikou Castrol TTS.

Napísať odpoveď

Návrat na "Motor"