TOTO SI KAZDY PRECITAJTE!

Otázky,odpovede,postrehy,skúsenosti okolo motorového tuningu

Moderátor: Moderators

Správa
Autor
Užívateľov profilový obrázok
theruck
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 5683
Dátum registrácie: Po Jan 09, 2006 11:19 pm
Skúter: Aprilia sportcity 200
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

TOTO SI KAZDY PRECITAJTE!

#1 Príspevok od užívateľa theruck » Ut Apr 15, 2008 4:23 pm

Predtým, ako sa opýtate
Väčšina otázok je ignorovaných nie preto, čo ste napísali, ale preto, čo ste nenapísali a neurobili. Ešte predtým, ako sa budete pýtať, musíte pohľadať odpoveď v už spracovaných dokumentoch - v manuáli k vášmu zariadeniu alebo na internete. Ak je váš problém naozaj začiatočnícky, odpoveď najrýchlejšie nájdete zadaním kľúčového slova, napríklad názvu zariadenia, s ktorým máte problémy, do vyhľadávača spoločne so slovíčkom FAQ (Frequently asked questions) - väčšinou získate zrozumiteľný popis najčastejších problémov, ktoré so zariadením bývajú.
Riešenie problému sa snažte aspoň chvíľu hľadať aj experimentovaním alebo u známych, aby ste o ňom získali aspoň základnú predstavu.
Ak to neurobíte a budete snažiť ušetriť čas a žiadať hneď o radu, pravdepodobne sa dočkáte veľmi stručnej odpovede "RTFM" (read the f...ing manual), čo by sa dalo pri vynechaní vulgarizmu vyjadrujúcom názor pisateľa na váš prístup k problému preložiť ako "prečítaj si najskôr manuál". Modernejším a čoraz populárnejším variantom populárnej skratky je STFW (search the f...ing web), čiže "nájdi si to na webe".
Nepokúšajte sa nahradiť poctivé hľadanie na internete servilnosťou voči skúsenejším používateľom v štýle "som len obyčajný amatér a potrebujem...", odborníkov tým len podráždite.
Ako sa pýtať
Ak hľadanie na webe a v manuále nepomôže, vo svojej otázke uveďte, čo ste pre vyriešenie problému už urobili (Hľadal som cez Google, ale našiel som iba...) - ostatným dáte najavo, že nie ste len leňoch mrhajúci ich časom.
Váš problém vysvetlite čo najpodrobnejšie: chronologicky popíšte, čo ste robili, keď k nemu došlo a ako sa chyba prejavila.
Popisujte len príznaky problému, zdržte sa úvah, čo problém spôsobuje - ak ho neviete vyriešiť, pravdepodobne budú vaše úvahy chybné. Ak riešite nejakú úlohu, nepopisujte len konkrétny krok, s ktorým si neviete poradiť, ale aj cieľ, ku ktorému smerujete - možno dostanete radu, ako sa k nemu dostať úplne inou cestou.
Každý príspevok by sa mal končiť konkrétnou informáciou, čo vlastne požadujete.

Snažte sa otázku postaviť tak, aby zodpovedanie vyžadovalo čo najmenej času. "Poraďte mi, kde by som našiel vysvetlenie..." alebo "mohli by ste ma nasmerovať..." znie oveľa lepšie, ako "vysvetlite mi".

Zamknuté

Návrat na "MOTOR"