Vyčistenie výfuku 2T motor

Otázky,odpovede,postrehy,skúsenosti okolo motorového tuningu

Moderátor: Moderators

Správa
Autor
Užívateľov profilový obrázok
deltoro5784
motorkár
motorkár
Príspevky: 4450
Dátum registrácie: Ne Júl 20, 2008 12:54 pm
Skúter: Honda VFR 800 V4
Bydlisko: Zlaté Moravce
Kontaktovať užívateľa:

Vyčistenie výfuku 2T motor

#1 Príspevok od užívateľa deltoro5784 » St Okt 21, 2009 11:51 am

Chcem sa spýtať či máte niekto skúsenosť s čistením výfuku na 2 taktnom motore. Našiel som totiž jeden postup na motoride, kde chalan radil odmontovať výfuk a naliať do neho trocha technického benzínu a zapáliť to. Podla neho karbón čo sa časom usadil vo vnútri výfuku pekne vyhorel a výfuk je ako nový. Taktiež upozorňoval, že to bude trochu strielať =@ . Chcem sa spýtať či tento postup nemôže zničiť samotné telo výfuku keď tam nastávajú nejaké tie explózie. V mojom prípade sa jedná o vyčistenie street výfuku, ktorý ma dosť silné telo, ale čo by sa napríklad stalo s takým laďákom?
Poprípade ak viete o lepšom a hlavne bezpečnejšom postupe dajte vedieť.
Keeway Focus 50@70 2006 - 2010
Honda CBF 125 2009 - 2012
Honda VFR 800 V-Tec 2012 -

Mitko
motorkár
motorkár
Príspevky: 1321
Dátum registrácie: Št Mar 05, 2009 12:14 pm
Skúter: Aprilia sr street
Bydlisko: Sliač

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#2 Príspevok od užívateľa Mitko » St Okt 21, 2009 12:27 pm

co sa týka bezpečnosti najbezpečnejšie je kupiť nový vyfuk podla mna....taký street može vydržať dve- tri sezony si myslim (možno sa mylim)....čiže za street obetovať 120 ečok každe 3 roky nie je až tak vela....ako riskovať zničenie fuku a nedajbože pri "väčšej" explozii riskovať roztrhnutie tela fuku a odletenie nejakeho ulomku plechu a sposobenie si zranenia...najfundovanejšia odpoved by bola od "alciho" čiže si počkajme na jeho nazor...na tuto metodu s nalievanim "výbušnych plniv" do fukov... :D
podpis som si este nenastavil

jurajc
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 543
Dátum registrácie: St Okt 22, 2008 9:55 am
Skúter: CPI Aragon 50 zmena Piaggio Typhoon 50 T

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#3 Príspevok od užívateľa jurajc » St Okt 21, 2009 1:12 pm

Tak moja skusenost vyfuk na babette. Toz som tam nalial benzinu horelo to pekne nic som s tym nepokazil a ked som si myslel, ze je to vyhorene som sa isiel do toho pozriet a tu zrazu rana jak z dela plamen na 2m aj som si myslel, ze som si urobil novy uces. Chvala Bohu sa nic take nekonalo i ked je pravda, ze tych par vlasov ani nesacilo opalit. Vyfuk i ked som to uplne nevycistil, ale vacsina bordelu sa dostala von. Niekde inak na motoride som davno cital, ze aj nejaka chemikalia sa pouziva. Kupovat koli tomu novy vyfuk, ale ked mas na to penize tak preco nie.
uz 10600km tak zase jazdim ;) tak som to po 10r. dotiahol na 19000km.
Od 2019 zacinam na novom Piaggio Typhoon.

Užívateľov profilový obrázok
deltoro5784
motorkár
motorkár
Príspevky: 4450
Dátum registrácie: Ne Júl 20, 2008 12:54 pm
Skúter: Honda VFR 800 V4
Bydlisko: Zlaté Moravce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#4 Príspevok od užívateľa deltoro5784 » St Okt 21, 2009 1:34 pm

Určite nebudem kupovať nový výfuk hlavne keď chcem skúter na jar predať.Ide mi len o to trochu ho prečistiť aby sa to časom velmi nezapchalo,lebo som videl že na hlave valca boli už usadeniny po 4 tisícoch km ale to išlo v pohode dole a je čistučký teraz. Predpokladám že podobné svinstvo bude aj vo výfuku.
Keeway Focus 50@70 2006 - 2010
Honda CBF 125 2009 - 2012
Honda VFR 800 V-Tec 2012 -

Užívateľov profilový obrázok
alcatelko
moderátor
moderátor
Príspevky: 7443
Dátum registrácie: Po Máj 01, 2006 2:46 pm
Skúter: piaggio zip lc
Bydlisko: malinovo
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#5 Príspevok od užívateľa alcatelko » St Okt 21, 2009 1:57 pm

vypalit aby zhoreli zvysky oleja a potom to oskrabat dacim...(pripadne nasypat maticky tam a zahrkat aby sa ten karbon osupal dole)...u streetov a seriovych vyfukov je problem ze to ma vela komor a dvojity plast z dierovaneho plechu za ktorym je taka hmota co moze vyhoriet...cize az take lahke to nie je...u streetu by som vycistil max. koleno a na zvysok nesahal
............ http://www.50cm3.eu .............. http://www.facebook.com/50cm3 ..............
scooter racing team, vývoj, výroba a úpravy racing dielov

Užívateľov profilový obrázok
PesFilipes
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 03, 2008 4:07 pm
Skúter: moto-Honda hornet cb600 f
Bydlisko: Tisovec

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#6 Príspevok od užívateľa PesFilipes » St Okt 21, 2009 2:00 pm

hydroxid sodný- rozrobíš z vodou,jeden koniec výfuku zapcháš a do druhého naleješ a necháš pár hodín alebo aj deň postáť a výfuk bude ako nový, mám to odskúšané ale POZOR! na oči a ruky lebo kyselina je sviňa!
podpis som si este nenastavil

Užívateľov profilový obrázok
deltoro5784
motorkár
motorkár
Príspevky: 4450
Dátum registrácie: Ne Júl 20, 2008 12:54 pm
Skúter: Honda VFR 800 V4
Bydlisko: Zlaté Moravce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#7 Príspevok od užívateľa deltoro5784 » St Okt 21, 2009 2:14 pm

Alči: dík za upozornenie na ten materiál, radšej to len nejakou kefkou vyčistím pokial dočiahnem
Pesfilipes: a nezačal Ti ten výfuk hrdzavieť keď si tam dal kyselinu? Lebo raz som kvapol trochy kyseliny chlorovodikovej 33 percentnej na kovový šrób a ten totálne skorodoval.
Keeway Focus 50@70 2006 - 2010
Honda CBF 125 2009 - 2012
Honda VFR 800 V-Tec 2012 -

Užívateľov profilový obrázok
optik
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 854
Dátum registrácie: Ne Máj 06, 2007 4:34 pm
Skúter: Keeway Focus - custom tuned, Gilera Ice - racing scooter
Bydlisko: L.M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#8 Príspevok od užívateľa optik » St Okt 21, 2009 2:32 pm

PesFilipes napísal:hydroxid sodný- POZOR! na oči a ruky lebo kyselina je sviňa!
Nechcem do toho moc rypat, ale aj ked som chemiu na skole priam neznasal, tak viem ze Hydroxid sodny je zasada nie kyselina, a poletptania zasadami maju omnoho destruktivnejsi charakter na ludskom tele nez kyseliny. Takze skutocne pozor pri praci, hlavne na oci :D !
podpis som si este nenastavil

Užívateľov profilový obrázok
Porkyyy
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 721
Dátum registrácie: Po Apr 06, 2009 11:19 am
Skúter: Keeway Focus 70 2T LC
Bydlisko: Stropkov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#9 Príspevok od užívateľa Porkyyy » St Okt 21, 2009 2:56 pm

PesFilipes: a pomer hydroxidu s vodou? cca...
Srdcom TuneR

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#10 Príspevok od užívateľa VLADY » St Okt 21, 2009 3:04 pm

Hydroxid je žieravina najmä na hliník a pod zliatiny...z ocelovým plechom moc nereaguje - ak vôbec. Ale jak sa už spomínalo je to svinsky žieravé tak ostorožno!!! a na prípadnú neutralizáciu sa dá použiť ocot alebo dajaká podobná kyselina - a treba mať aspoň gumené rukavice na pazúroch a okuáre na očoch ....najlepšie je ochranný plexištít....Pri nasypaní a zaliati teplou vodou to začne vrieť a bublať.....treba to robiť vonku na otvorenom priestranstve
PS: V robote máme lúhové baterky tak viem, čo to dokáže spraviť ak to kvapne na kožu ....
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

Užívateľov profilový obrázok
Bamma_boy
motorkár
motorkár
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: Ut Aug 05, 2008 10:08 pm
Skúter: Aprilia SR50 R
Bydlisko: KNM, Krásno nad Kysucou (17)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#11 Príspevok od užívateľa Bamma_boy » St Okt 21, 2009 3:48 pm

Tak tak, hydroxid neutralizovať kyselinou, kyselinu hydroxidom..
Určite nad to nestrkať hlavu (bude prskať) a radšej nech sa to rúk ani nedotkne, aj keď máš rukavice...a keď hej tak mať nachystaný ocot.. :good:

Užívateľov profilový obrázok
Mr_47
skútrista
skútrista
Príspevky: 263
Dátum registrácie: Po Máj 25, 2009 2:03 pm
Skúter: Aprilia SR 50 LC
Bydlisko: Tlmace
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#12 Príspevok od užívateľa Mr_47 » St Okt 21, 2009 4:14 pm

fuha vycistit fuk by sa zislo asi aj mne ale ja mam ladeny fuk.. a kde sa da kuput ten hydroxid ??a este jedna vec ze mam tam preliaceninu neviete kto by to vedel dat do povodneho stavu ??
podpis som si este nenastavil

Užívateľov profilový obrázok
alcatelko
moderátor
moderátor
Príspevky: 7443
Dátum registrácie: Po Máj 01, 2006 2:46 pm
Skúter: piaggio zip lc
Bydlisko: malinovo
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#13 Príspevok od užívateľa alcatelko » St Okt 21, 2009 4:22 pm

autoklampiar napr...
............ http://www.50cm3.eu .............. http://www.facebook.com/50cm3 ..............
scooter racing team, vývoj, výroba a úpravy racing dielov

Užívateľov profilový obrázok
rspeed
motorkár
motorkár
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: So Aug 11, 2007 1:11 pm
Skúter: Hyena(motor minarelli)+ Gilera Runner ST 125+ Suzuki GSR 600
Bydlisko: Čaňa

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#14 Príspevok od užívateľa rspeed » St Okt 21, 2009 9:10 pm

SIFO sa pouziva na cistenie sifonov - dostanes ho v kazdej drogerii ... postup je na obale

Užívateľov profilový obrázok
FoXiK
motorkár
motorkár
Príspevky: 1890
Dátum registrácie: Pi Apr 27, 2007 3:31 pm
Skúter: Yamaha Slider
Bydlisko: Piestany
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#15 Príspevok od užívateľa FoXiK » Št Okt 22, 2009 8:18 pm

Ja som teraz tak čistil dva výfuky v sobotu hodím fotky .. Je to PERFEKTNÉ teda neskúšal som vysledok ale z oboch výfukov som vylial toľko bordelu až až.. normálne 5cm kusy karbónu a potom aj malé samozrejme.. Proste fakt veľa bordelu sa dostalo von.
Jedno SIFO stálo asi 3,50€ som použil na oba výfuky, návod je na obale to je pravda.. odporúčam dať plexi masku alebo aspoň okuliare nejaký kabát a jednoznačne gumové rukavice.. nasypeš do oboch strán sifa asi 50g a zaleješ vriacou vodou ( z rýchlovarky napr. ako ja ) a bacha na reakciu .. mne to len bublalo a sem tam niečo vyfrklo .. potom zapchaj oba konce a pretras ho.. keď budeš uvolňovať jeden koniec bacha bude to fučať aby ťa to neoprskalo.. :) nechaj to tam ale 10 minút a vylej to potom prepláchneš vriacou vodou.. takto to zopakuj ale 3-4 krát a uvidíš že zakaždým sa z neho niečo dostane.. vždy vriacu vodu dávaj.. na posledný krát to tam nechaj ale 2hodky a vylej potom ešte raz prepláchneš vriacou vodou a nakoniec celé poriadne prepláchneš studenou z vodovodu :) a je to necháš vysušiť každé dve hoďky môžeš ísť vyliať vodu ak ho budeš mať zavesený ako ja :D
Stalo sa mi napr.. že som nalial do jedného konca vodu a keď som ju tadiaľ chcel vyliať tak ani prd :D takže sa nečuduj potom.. to bude stavbou vnútra výfuku :) ..
Veľa šťastia.. Sifo sú jemnejšie granolky aho abyč. hydroxid ktorý ma stál síce iba 1,50 asi 800g ale sú to akokeby tabletky ani som to nepoužil.
ZVL Babetta 210 ---> ATV semi-auto 110ccm ---> Jawa 175 ---> Yamaha Slider 70cc 10PS full tuning ---> Aprilia Shiver 750

blv2
st. trojkolkár
st. trojkolkár
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Ne Apr 27, 2008 11:47 am
Skúter: honda x8rx
Bydlisko: TRNAVA
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#16 Príspevok od užívateľa blv2 » Št Okt 22, 2009 10:08 pm

pouzi pure solve,ja s tym umyvam hlavy karbon a iny bordel idu hladko dole. pouziva sa to v autoservisoch
podpis som si este nenastavil

robuch
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 436
Dátum registrácie: Ne Dec 23, 2007 7:27 pm
Skúter: Gilera Runner 125 2T AC, Piaggio Skipper 125 4T AC
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#17 Príspevok od užívateľa robuch » St Jan 13, 2010 1:23 pm

optik napísal:
PesFilipes napísal:hydroxid sodný- POZOR! na oči a ruky lebo kyselina je sviňa!
Nechcem do toho moc rypat, ale aj ked som chemiu na skole priam neznasal, tak viem ze Hydroxid sodny je zasada nie kyselina, a poletptania zasadami maju omnoho destruktivnejsi charakter na ludskom tele nez kyseliny. Takze skutocne pozor pri praci, hlavne na oci :D !
no ja som vcera cistil vyfuk s pripravkom SIFO granule a ked som don nalial vriacu vodu, tak to pekne zabublalo, zapenilo a zrazu fuuuuu a vystrelilo to tu vriacu vodu aj so SOFOM na moju ruku ...... :cry: ... aaaa hned ruka pod studenu vodu,ale marne.zachranit sa uz nic nepodarilo...asi tak do 30min som mal ruku cervenu ako paradajku a teraz uz mam kozu podliatu vodou, boli to jak svina ale aspon mi to depilovalo ruku :D ... takze SIFO je super vecicka, vyfuk cisty len si pri praci davajte pozor!!!...a uz bez okuliarov, gumenych rukavic a v kratkom tricku to uz urcite robit nebudem.... :good:
podpis som si este nenastavil

Užívateľov profilový obrázok
deltoro5784
motorkár
motorkár
Príspevky: 4450
Dátum registrácie: Ne Júl 20, 2008 12:54 pm
Skúter: Honda VFR 800 V4
Bydlisko: Zlaté Moravce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#18 Príspevok od užívateľa deltoro5784 » St Jan 13, 2010 2:10 pm

Fúú tak to si mal riadnu smolu, ale zároveň aj kus šťastia. Predstav si že by ti to šplechlo do očí :shock: . Treba si dávať veľký pozor keď sa robí so žieravinou.
Keeway Focus 50@70 2006 - 2010
Honda CBF 125 2009 - 2012
Honda VFR 800 V-Tec 2012 -

Užívateľov profilový obrázok
Bamma_boy
motorkár
motorkár
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: Ut Aug 05, 2008 10:08 pm
Skúter: Aprilia SR50 R
Bydlisko: KNM, Krásno nad Kysucou (17)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#19 Príspevok od užívateľa Bamma_boy » St Jan 13, 2010 3:27 pm

Ty si pako, len v dobrom samozrejme. Veď tu máš napísané, že to PRSKÁ a treba si dať RUKAVICE! tak kde si ich mal?.. :fool: Teraz sa modli, aby ti neodrezali ruku..nedajbože aby sa ti tam náhodou zaniesla infekcia..máš po ruke..

P.S: skoré uzdravenie prajem. :good:

Užívateľov profilový obrázok
rspeed
motorkár
motorkár
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: So Aug 11, 2007 1:11 pm
Skúter: Hyena(motor minarelli)+ Gilera Runner ST 125+ Suzuki GSR 600
Bydlisko: Čaňa

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#20 Príspevok od užívateľa rspeed » St Jan 13, 2010 11:30 pm

... na co si cistil fuck ?? ...

Užívateľov profilový obrázok
PesFilipes
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 03, 2008 4:07 pm
Skúter: moto-Honda hornet cb600 f
Bydlisko: Tisovec

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#21 Príspevok od užívateľa PesFilipes » Št Jan 14, 2010 3:27 am

bez s tym k doktorovi !!! uz-aj! :crazy:
podpis som si este nenastavil

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#22 Príspevok od užívateľa VLADY » Št Jan 14, 2010 9:32 am

VLADY napísal:Hydroxid je žieravina najmä na hliník a pod zliatiny...z ocelovým plechom moc nereaguje - ak vôbec. Ale jak sa už spomínalo je to svinsky žieravé tak ostorožno!!! a na prípadnú neutralizáciu sa dá použiť ocot alebo dajaká podobná kyselina - a treba mať aspoň gumené rukavice na pazúroch a okuáre na očoch ....najlepšie je ochranný plexištít....Pri nasypaní a zaliati teplou vodou to začne vrieť a bublať.....treba to robiť vonku na otvorenom priestranstve
PS: V robote máme lúhové baterky tak viem, čo to dokáže spraviť ak to kvapne na kožu ....
Jak keby som to nebol písal.... :pardon: Ešte že si to neschytal do xichtu....to by bolo srandy kopec! :good:
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

Užívateľov profilový obrázok
deltoro5784
motorkár
motorkár
Príspevky: 4450
Dátum registrácie: Ne Júl 20, 2008 12:54 pm
Skúter: Honda VFR 800 V4
Bydlisko: Zlaté Moravce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#23 Príspevok od užívateľa deltoro5784 » Št Jan 14, 2010 9:34 am

Rozmýšlam či by nebolo lepšie túto tému celú vymazať. Pre istotu, aby tu nováčikovia niečo neskúšali.
Prosím moderátorov o prehodnotenie a prípadne zmazanie témy.
Ďakujem
Keeway Focus 50@70 2006 - 2010
Honda CBF 125 2009 - 2012
Honda VFR 800 V-Tec 2012 -

robuch
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 436
Dátum registrácie: Ne Dec 23, 2007 7:27 pm
Skúter: Gilera Runner 125 2T AC, Piaggio Skipper 125 4T AC
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#24 Príspevok od užívateľa robuch » So Jan 16, 2010 6:55 pm

no kedze som to cital uz strasne davno a vedel som dobre ze co SIFO dokaze,tak som na to sile fakt opatrne..prvy raz to bolo v pohode...vsetko OK,ale na druhy raz som tam dal dokonca menej SIFA a opatrne som dolieval vodu no a vlastne ked uz som tu vodu chcel vyliat/uz sa nediala ziedna chem.reakcia/,tak vtedy nastala ta pekelna /neocakavana/reakcia...stihol som uhnut hlavou,no odniesla si to ruka rukata ....no a isto vsetci dobre vieme,ze taketo veci by sa mali diat niekde vonku najlepsie na zahrade a nie v kupelni,kde som to robil ja :fool: ... ale ked som proste musel :pardon: ...ked ju milujes, nie je co riesit :Rose: ruka sa uz zotavuje a dufam ze na jar uz bude plne funkcna.
podpis som si este nenastavil

Užívateľov profilový obrázok
theruck
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 5683
Dátum registrácie: Po Jan 09, 2006 11:19 pm
Skúter: Aprilia sportcity 200
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vyčistenie výfuku 2T motor

#25 Príspevok od užívateľa theruck » So Jan 16, 2010 11:11 pm

deltoro5784 napísal:Chcem sa spýtať či máte niekto skúsenosť s čistením výfuku na 2 taktnom motore. Našiel som totiž jeden postup na motoride, kde chalan radil odmontovať výfuk a naliať do neho trocha technického benzínu a zapáliť to. Podla neho karbón čo sa časom usadil vo vnútri výfuku pekne vyhorel a výfuk je ako nový. Taktiež upozorňoval, že to bude trochu strielať =@ . Chcem sa spýtať či tento postup nemôže zničiť samotné telo výfuku keď tam nastávajú nejaké tie explózie. V mojom prípade sa jedná o vyčistenie street výfuku, ktorý ma dosť silné telo, ale čo by sa napríklad stalo s takým laďákom?
Poprípade ak viete o lepšom a hlavne bezpečnejšom postupe dajte vedieť.
to tam zrovna mozes naliat acylpirin... ako moze karbon zhoret? a preco zhori teraz ked ho zapalis a nezhorel doteraz ked mal vyfuk 600 stupnov?

Zamknuté

Návrat na "MOTOR"