nabijanie baterie

Otázky,odpovede,postrehy,skúsenosti okolo elektriky

Moderátor: Moderators

Správa
Autor
Libor
chodec
chodec
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2012 7:56 am
Skúter: neuvedený

nabijanie baterie

#1 Príspevok od užívateľa Libor » So Jan 05, 2013 2:11 pm

zdravim mam v mojom skutri 50cm3 bateriu olovenu 12V 3A chcem sa opytat ci ju mozem nabit nabijackou filson 12V 8A kde je nabijaci prud 5,6A a max 8A. Vie mi niekto seriozne poradit?

Užívateľov profilový obrázok
Damo555
motorkár
motorkár
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Po Nov 16, 2009 5:05 pm
Skúter: Yamaha Majesty S 125, Yamasaki Ym 150T
Bydlisko: Kamenica pri Sabinove
Kontaktovať užívateľa:

Re: nabijanie baterie

#2 Príspevok od užívateľa Damo555 » So Jan 05, 2013 2:54 pm

akumulátor sa nabíja 1/10 kapacity akumulátora. V tvojom prípade keďže to je 3Ah akumulátor tak maximálny nabijaci prúd 0,3A a pri tvojej nabíjačke je napísane -pro akumulátory 12V 15-80Ah takže nie nemôžeš touto nabíjačkou nabíjať tvoj akumulátor ....
Aj keď ja som raz nabíjal 5Ah akumulátor prúdom 1,5A čo je 3 násobný prúd akým som ju mal nabíjať a nestalo sa jej nič.
Ale kamarát to zase tiež prehnal a jemu to zničilo akumulátor....
Naposledy upravil/-a Damo555 v So Jan 05, 2013 3:08 pm, upravené celkom 1 krát.
Obrázok
Yamaha Majesty S 125 - road
Yamasaki YM 150 T - offroad

Užívateľov profilový obrázok
modreOKO
motorkár
motorkár
Príspevky: 2472
Dátum registrácie: Po Aug 31, 2009 8:12 pm
Skúter: Yamaha AEROX - Modroocko :)
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: nabijanie baterie

#3 Príspevok od užívateľa modreOKO » So Jan 05, 2013 2:59 pm

cize ak mam 8Ah baterku, max. nabijaci prud sa rovna 800mA ?
Yamaha AEROX - r-*projekt*polini corsa 0,7deci,21DO,multivar,elektr.vodna pumpa,Xkevlar...+++najmenej kazivý scooter z fóra

Užívateľov profilový obrázok
Damo555
motorkár
motorkár
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Po Nov 16, 2009 5:05 pm
Skúter: Yamaha Majesty S 125, Yamasaki Ym 150T
Bydlisko: Kamenica pri Sabinove
Kontaktovať užívateľa:

Re: nabijanie baterie

#4 Príspevok od užívateľa Damo555 » So Jan 05, 2013 3:10 pm

presne tak... Ja mam 9Ah akumulátor a automatickú nabíjačku a keď pripojím vybitý akumulátor tak to nabíja max 1A...
Obrázok
Yamaha Majesty S 125 - road
Yamasaki YM 150 T - offroad

Libor
chodec
chodec
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2012 7:56 am
Skúter: neuvedený

Re: nabijanie baterie

#5 Príspevok od užívateľa Libor » So Jan 05, 2013 3:49 pm

no prave som doma nasiel nabijacku zo stareho prenosneho dvd-cka a je tam 12V maximalne 2,7A mohlo by sa to nabit tou? meral som vystupne napetie a bolo tam 12,3V,nebude to male napetie? prid by aj sedel nie?

Libor
chodec
chodec
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2012 7:56 am
Skúter: neuvedený

Re: nabijanie baterie

#6 Príspevok od užívateľa Libor » So Jan 05, 2013 4:51 pm

mimochodom este nikde som nenasiel nabijacku na 3Ah bateriu ked tam ma byt nabijaci prud 0,3A cize 300mA,,, nasiel som nabijacku z najmensim nabijaciom prudom od 0,9A tak toto skutocne nechapem

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: nabijanie baterie

#7 Príspevok od užívateľa VLADY » So Jan 05, 2013 5:04 pm

....prúd by sedel...ale ho nikdy nedosiahneš kvôli tomu malému napätiu čo tá nabíjačka dáva...Na nabíjanie 12V aku treba zdroj aspoň 14V ak chceš nabíjať do plného nabitia aby bolo na 100% nabité,tak aj viac . Ale zas na utesnené baterky sa neodporúča viac ako 14,4-5 V a pri dlhodobom pripojení na zdroj len 13,8V, pretože nad toto napätie už baterka začína plynovať a teda rozkladať vodu. A kedže prúd v obvode záleží od napätia a od odporu a pri nabíjaní baterky aj od jej protinapätia, a máš baterku vybitú na 11-12V tak ten prúd na začiatku nabíjania tam aj dosiahneš ale časom začne klesať a možno ak bude baterka nabitá na cca 20% tak už skončíš, pretože ak napätie na baterke sa vyrovná napätiu zdroja , tak prúd klesne na nulu.Ale záleží aj od toho, aký je priebeh prúdu. Ak zoberieš obyčajné trafo a dáš k nemu len usmerňovač a nameráš merákom 12V na výstupe tak špičkové napätie bude aj 16V, a pri pripojený takej malej vybitej baterečky tam bude do nej tlačiť prúdu ozaj doblba , koľko ten zdroj dokáže. A to v pohodke stačí na také to domáce prebitie a odfajčenie malej utesnenej motobaterky, pretože ju bude nabíjať vysoko cez jej povolené napätie.

A tie prúdy neber doslovne...to že 3Ah baterku budeš nabíjať 1A ničomu nevadí ...skorej sa nabije.Ide len o to , aby nabka mala obmedzenie nabíjacieho prúdu hlavne na začiatku nabijania.Kľudne kupiš nabku v LIDLI ak bude v akcii a máš vystarané. A naštuduj si čo to o elektrike a budeš v obraze, alebo daj otázku sem,A odpoviem ak viem....ak neviem niečo vymyslím, podľa zásady: ak im nevieš pomôcť, tak ich aspoň dobre popleť!!! :D
Kto ma pozná....potvrdí to. :x
A k tomu zdroju čo si písal z toho DVD ,ak je to klasické trafo a nestabilizované tak by sa to mohlo s ním dať nabíjať. Skús to odmerať tak že pripojíš na výstup ešte nejaký kondenzátor a tak to odmeraj. ak tam bude furt 12,7 tak to je málo ale ak ho ten kondenzátor zdvihne a nameráš tam 15-16 V tak to pôjde.Ak to napätie bude stále rovnaké, tak by sa dalo rozobrať a vybrať z neho stabilizátor a nechať len usperňovač. Ak je to ako puzný zdroj a teda stabilizované a vyfiltrované, tak s tým to nenabiješ nikdy. Pulzný zdroj poznáš že je menší a lahší ako výkonovo porovnateľné klasické trafo. Ak sa to nedá rozobrať never tomu, všeto sa dá rozobrať. Ale ja by som kúpil v LIDLI nabku v akcii a máš vybavené a hlavne je to na to robené má to signalizáciu nabitia prepólovania a tak....A hlavne sa stým dá bez obáv nabíjať aj utesnená baterka bez obavy že ju prebiješ a tým zničíš. A dá sa to nechať pripnuté aj dlhodobo bez obavy. Ono baterku nabijem kadečím ak som v obraze o elektrike, ale mať pripojený voltmeter a furt sledovať ako stúpa napätie na baterke by ma osobne nebavilo.... V dnešnej dobe .
Naposledy upravil/-a VLADY v So Jan 05, 2013 5:27 pm, upravené celkom 1 krát.
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

Libor
chodec
chodec
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2012 7:56 am
Skúter: neuvedený

Re: nabijanie baterie

#8 Príspevok od užívateľa Libor » So Jan 05, 2013 5:24 pm

no ja by som ju kupil hned keby ju mali v lidli ale tam to nemaju stale iba ked zase dostanu tovar a nabijacky som u nas v lidli pekne dlho nevidel

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: nabijanie baterie

#9 Príspevok od užívateľa VLADY » So Jan 05, 2013 5:32 pm

Zober ten zdroj z DVD ak je ozaj už nepotrebný že DVD skapalo na starobu a pozri ho čo je vnútri. Ak je tam trafo a nejaký stabilizátor ten by sa dal upraviť. Možno je tam bežný lineárny stabilizátor 7812 a tá sa dá zdvihnúť napäťovo bez problému.Do strednej nohy dáš LEDku červenú a hneď je na výstupe 13,8-14V jak z veľkej knihy o nabíjačkách.....A viac netreba.
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

Užívateľov profilový obrázok
Dino
trojkolkár
trojkolkár
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Ut Jan 17, 2012 9:16 pm
Skúter: kymco 250 XC
Bydlisko: Devinska Nova Ves

Re: nabijanie baterie

#10 Príspevok od užívateľa Dino » So Jan 05, 2013 7:13 pm

Otázka na zmiatnutie: Dávno keď som za totáča začínal v autodielni,ujo autoelektrikár krotil silné nabíjačky pridanými spotrebičmi.Svietila mu na nabíjacom okruhu tuším pridaná žiarovka.Nešlo by to tak?

Užívateľov profilový obrázok
jardo181
kolobežkár
kolobežkár
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Ut Sep 18, 2012 7:33 pm
Skúter: ninčen....
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: nabijanie baterie

#11 Príspevok od užívateľa jardo181 » So Jan 05, 2013 10:46 pm

Islo, bateria by sa mala raz zacas nabijat 1/10 prudom jej kapacity, Daj to na normalnu autonabijacku na 12V a nabije ti to za chvilu len sleduj ci ju neprehrieva, inak to je volaka pidi bateria.. to do 50tiek idu take? ja mam 8Ah a nabijam to automatickou autonabijackov.
Aj Čína je krajina tesne nad Slovenskom.

Libor
chodec
chodec
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2012 7:56 am
Skúter: neuvedený

Re: nabijanie baterie

#12 Príspevok od užívateľa Libor » So Jan 05, 2013 11:40 pm

ano je to nejaka slaba baterka,myslis ze mi ju neodfajci nabijacka filson 12v 8A

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: nabijanie baterie

#13 Príspevok od užívateľa VLADY » Ne Jan 06, 2013 8:49 am

Filson tipujem je presne taká nabka ktorá je trafo a usmerňovač a teda na nabíjanie utesnených bezúdržbových bateriek úplne najnevhodnejšia.Pretože nemá napäťové ani prúdové obmedzenie a je robená +- na bežné autobaterky cca 40-50 Ah...V prvom rade si treba ujasniť akú máš baterku. A v druhom rade si treba zistiť ako sa chová nabíjačka, čo sa týka prúdu a napätia. Nabiť sa dá kadečo kadečím...len musíš byť v obraze okolo elektriky. Dám si do série s takou nabíjačkou nejakú autožiarovku 12V a skúšam dám 10W dáva málo...skúsim 21W dáva veľa, tak dám 10W a k nej paralelne ešte 5W a bude to OK,prípadne možno stačí aj menšia že len 5W ak potrebujem ozaj zopár mA nabíjací prúd. Takže to treba odmerať a ak je ako tak v norme, tak nabíjam ale mám na baterke napojený zase stále voltmeter a sledujem po cca polhodine napätie. Nechám pripojené do 14,5 V a potom odpojím a mám nabité. Bežnej nalievacej baterke nebude vadiť ani 15V ale utesnenej by mohlo uškodiť. takže tak.
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

Libor
chodec
chodec
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2012 7:56 am
Skúter: neuvedený

Re: nabijanie baterie

#14 Príspevok od užívateľa Libor » Ne Jan 06, 2013 11:32 am

ano mas pravdu da sa znizit nabijaci prud,ale da sa znizit o polovicu,tretinu ale ked je nabijaci prud nabijacky 6-8A a ja potrebujem z nej dostat 0,3 A tak neviem ake hodnoty ziaroviek by som tam mal napojit ci to vobec pojde

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: nabijanie baterie

#15 Príspevok od užívateľa VLADY » Ne Jan 06, 2013 12:23 pm

Ale kľudne do 3Ah baterky môžeš dávať aj 0,5-0,8A.Nič sa jej nestane.V autách je tiež nabíjanie riešené len tým že je na výstupe alternátora stabilné napätie , prúd zo začiatku aj rádovo 10A a časom klesne ....Takže aj takúto malú baterku môžeš zo začiatku nabíjať väčším prúdom, len treba strážiť napätie.Ale samozrejme nie že do nej dávať 20A.To ju dorazí pretože na také prúdy dlohodobejšie nieje stavaná. 5W žiarovka berie z 12V zdroja cca 350 mA možno sa dá použiť taká prípadne dáš dve paralelnek sebe.Treba to vyskúšať.
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: nabijanie baterie

#16 Príspevok od užívateľa VLADY » Ne Jan 06, 2013 12:29 pm

Ale kľudne do 3Ah baterky môžeš dávať aj 0,5-0,8A.Nič sa jej nestane.V motorových vozidlách je tiež nabíjanie riešené len tým, že je na výstupe alternátora stabilné napätie , A prúd nieje nejak obmedzený teda je v podstate asi len výkonom samotného alternátora a potom prierezmi káblov a tak. Ale zo začiatku v aute po naštartovaní tečie do baterky aj 20-30A a časom to klesne ....A v scootri tak isto, ak baterka dlhšie stojí a je nabitá v podstate možno na 50-60% a ešte jej odoberieš dačo štartovaním, tak ak naštaruješ motor , tak zo začiatku tam do nej tiež môže ísť aj 5-10A....v podstate koľko alternátor dokáže dať .Takže aj takúto malú baterku môžeš zo začiatku nabíjať väčším prúdom, len treba strážiť napätie. Ale samozrejme nie že do nej dávať 20A celý čas.To ju dorazí pretože na také prúdy dlohodobejšie nieje stavaná.pokrútia sa jej dosky začne z nich vypadávať činná hmota usadí sa na spodku ako kal a vybíja to potom baterku.... takže skúsil by som na začiatok 5W žiarovku, tá berie z 12V zdroja cca 350 mA možno sa dá použiť ,prípadne dáš dve paralelne k sebe.Treba to vyskúšať.
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

Libor
chodec
chodec
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2012 7:56 am
Skúter: neuvedený

Re: nabijanie baterie

#17 Príspevok od užívateľa Libor » Ne Jan 06, 2013 2:25 pm

no asi by som tam musel dat tych ziaroviek zo 20 kuskov nie?aby mi znizilo z 8A nabijacky na povoleny nabijaci prud na 3A bateriu aby vysla 1/10

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: nabijanie baterie

#18 Príspevok od užívateľa VLADY » Ne Jan 06, 2013 3:27 pm

Nie...stačí jedna... žiarovka do série z baterkou.
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

Užívateľov profilový obrázok
Damo555
motorkár
motorkár
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Po Nov 16, 2009 5:05 pm
Skúter: Yamaha Majesty S 125, Yamasaki Ym 150T
Bydlisko: Kamenica pri Sabinove
Kontaktovať užívateľa:

Re: nabijanie baterie

#19 Príspevok od užívateľa Damo555 » Ne Jan 06, 2013 3:38 pm

Libor napísal:no asi by som tam musel dat tych ziaroviek zo 20 kuskov nie?aby mi znizilo z 8A nabijacky na povoleny nabijaci prud na 3A bateriu aby vysla 1/10
rúdom 8A nenabíja tato nabíjačka každý akumulátor..... 8A je maximálny prúd ktorý nabíjačka môže dať. Pri popise tvojej nabíjačky je napísane -pro akumulátory 12V 15-80Ah.
Takže s toho vyplýva že minimálny nabijaci prúd je 1.5A. Takže ak chceš aby bol prúd 0,3A tak potrebuješ tam dať nejakú zaťaž ktorá bude odoberala 1,2A a to je okolo 14,5W (Ale Vlady písal že sa nestane tomu akumulátoru nič ani pri nabíjacom prúde 0,8A takže postačí aj jedna 5W žiarovka...)
Ak sa mýlim tak ma oprav Vlady :beer:
Obrázok
Yamaha Majesty S 125 - road
Yamasaki YM 150 T - offroad

Libor
chodec
chodec
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2012 7:56 am
Skúter: neuvedený

Re: nabijanie baterie

#20 Príspevok od užívateľa Libor » Ne Jan 06, 2013 3:46 pm

skusim tam dat 15w ziarovku ved ked bude aj mensi prud tak by to nemalo vadit ved potrebujem baterku viacmenej udrzat aby sa mi nevybila do jari,raz za mesiac to necham na par hodin takto pripojene,,a ozaj kde to mam zapojit medzi plus nabijacky a baterky alebo mezi minus poly?

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: nabijanie baterie

#21 Príspevok od užívateľa VLADY » Ne Jan 06, 2013 3:51 pm

Žiadna záťaž...žiarovka bude fungovať ako predradný odpor , ktorým sa obmedzí prúd v obvode. A teda aj nabíjací prúd do baterky.Ale vypočítať sa to nedá tak nejak jednoducho podľa ohmovho zákona , pretože nevieme presne napätie baterky ani napätie nabíjačky a tiež nie odpory. Takže treba len laborovať.
A...je to šumafuk, kde tá žiarovka bude,nakoľko je to jeden obvod takže vôbec nezáleží čí do + alebo - vetvy. Len aby tam bola.A voltmeter priamo na kontakty baterky aby si meral len napätie na baterke.
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

Užívateľov profilový obrázok
Look
moderátor
moderátor
Príspevky: 1161
Dátum registrácie: Ut Jan 10, 2006 12:12 am
Skúter: -TUNING.SK
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: nabijanie baterie

#22 Príspevok od užívateľa Look » Ne Jan 06, 2013 6:47 pm


Libor
chodec
chodec
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2012 7:56 am
Skúter: neuvedený

Re: nabijanie baterie

#23 Príspevok od užívateľa Libor » Ne Jan 06, 2013 9:09 pm

pozrel som si ten link ale ta nabijacka je pre olovene,gelove baterie ale pre mf nieje,,ak ovsem znamena oznacenie mf bezudrzbova

Užívateľov profilový obrázok
VLADY
spammer
spammer
Príspevky: 10675
Dátum registrácie: St Apr 12, 2006 4:38 pm
Skúter: A ja mám lepší...a väčší...Burger...400vku...
Bydlisko: Najväčšia Slovenská dedina

Re: nabijanie baterie

#24 Príspevok od užívateľa VLADY » Po Jan 07, 2013 10:57 am

MF-bezúdržbová s klasickým tekutým elektrolytom čiže dnes už bežná olovená baterka.
AGM- bezúdržbová utesnená baterka ktorá má bežný tekutý elektrolyt , ktorý je ale nasiaknutý v sklenenom rúne ktoré je medzi doskami takže môže byť umiestnená a pracovať v akejkoľvek polohe...
GEL- je baterka ktorá nemá tekutý elektrolyt ale je vo forme gelu , tiež môže pracovať v akejkoľvek polohe.
AGM sa často zamieňa za GEL či už z nevedomosti alebo z dôvodu lepšej predajnosti.....ale skorej je to z dôvodu diletantstva väčšiny predajcov...ktorí netušia čo predávajú. A medzi pospolitým ľudom asi aj tým, že prvé bezúdržbové utesnené baterky boli tie GELovky až časom sa začali používať AGM. A preto asi ak dakto povedal že má takú baterku v mašine na boku alebo hore nohami tak každý si myslel že to musí byť tá drahá a zázračná GELovka a pritom kto by si už čítal nápisy na jej obale....všakže... ak sú po Americky a tým tu moc ľudí nerozumie...
Obyčajná a MF baterka s voľným elektrolytom môže byť prebíjaná na väčšie napätie aj 15-15,5V viacmenej bez poškodenia pretože ak sa elektrolyt prebíjaním rozkladá a teda zmenšuje sa hladina, nieje problém doliať destilovanou vodou a všetko je zas v poriadku.
Ale GEL a AGM sú na tom horšie pretože síce AGM sa dá otvoriť a doliať prípadne,(sám som takto párkrát dolial baterku a rozchodil) ale výrobca to neodporúča aj keď teda ak mám AGM ktorá je KO tak za skúšku nič nedám, buď ju zachránim alebo skončí aj tak v zbernom dvore. Ale GEL sa doliať nedá nijako a ak sa poškodí zvýšeným prúdom alebo napätím tak je KO a na vyhodenie na 1000%.
Takže preto sa odporúča AGM a GEL nabíjať na max napätie len tých 14,4V a následne po dosiahnutí tohoto napätia a následne sa baterka považuje za nabitú a mala by sa odpojiť od zdroja. A pri dlhodobom pripojení k nabíjačke sa odporúča neprekračovať napätie 13,8V. %Použitie ako rôzne záložné zdroje UPS a pod.
No a ďalšia vec ktorá je v elektrike a aj pri nabíjaní potrebné rozlišovať je prúd a napätie. Tieto dve veci väčšine neelektrikárov nejak nič nehovoria a preto vznikajú rôzne komické vyjadrenia z ich strany.Takže bez napätia nieje prúd ale prúd záleží nielen od výšky napätia ale aj od odporu obvodu. takže čím mám vyššie napätie zdroja, tým mi potečie väčší prúd. Ktorý ale dokážem obmedziť odporom zaradeným v obvode.
A pri nabíjaní baterky hlavne teda AGM a GEL je dôležité dodržať nielen max povolený nabíjací prúd baterky, ale treba dbať aj na to aby som neprekročil povolené napätie na baterke, hlavne teda ku koncu nabíjania. Takže ideálne je ak je nabíjačka riešená ako zdroj stabilizovaného napätia a zároveň má v sebe aj prúdové obmedzenie. A tá doporučená hodnota 1/10 kapacity je nabíjací prúd je ozaj len tak bežne používaná hodnota..... reálne výrobcovia píšu MAX. hodnotu nab. prúdu na baterku a nieje problém a ani baterku nepoškodíme nijako tým , ak zo začiatku keď je ozaj baterka vybitá do nej potečie aj 2-3krát viac , ako je tá 1/10 kapacity. A teda máme baterku 4Ah kľudne na začiatku nabíjania jej môžeme dať aj 1A. Ten prúd časom aj tak klesne ale len v prípade ak je napätie nabíjačky nejak stabilizované . Samozrejme ak do nej budeme veľkou nabkou určenou na nabíjanie autoakumulátora tlačiť 10-20A, tak to jej dobre nijako nespraví a časom ju odpíšeme...Ďalšia vec čo ľudia ani len netušia je nejaká volt-ampérová charakteristika nabíjačky ...tá záleží zas od vnútorného riešnia a zapojenia ....to je nadlho to tu celé vysvetlovať. A ďalej aj charakteristika nabíjania ako takého. Literatúry je dosť a ak má dakto záujem treba si čo to prečítať , jedna dosť dobrá kniha : Nabíječe a nabíjení od autorov Arendáš,Ručka len to je stará kniha cca 25 rokov a vtedy sa o AGM GEL a pod baterkách nikomu ani nesnívalo, ale ako na získanie obrazu je to celkom dobrá kniha a hlavne je to tam celé v jednom .Ale je ešte aj dnes predávaná.
PS: nieje tu už dakde nejaká takáto téma ohľadom nabíjania...šak lebo píšem tu takéto a podobné litánie skoro každý rok... :ROFL:
Moje príspevky zvyčajne vyjadrujú: Mój nazor skromny...osobny! :techie-ebay:
A ak neviem poradiť-tak Vás aspoň popletiem. :P

Yamaha
st. skútrista
st. skútrista
Príspevky: 376
Dátum registrácie: Ne Jan 23, 2011 2:07 pm
Skúter: ZX-10R
Bydlisko: D.C Dobrohošť

Re: nabijanie baterie

#25 Príspevok od užívateľa Yamaha » Pi Mar 01, 2013 8:04 pm

Nazdar, možno že píšem do zlej témy ale druhú som nenašiel na to určenú. Na jeseň som vybral akumulátor, nabyl. Teraz som ju zmeral a mala 7,XX Voltov... Baterka bola kupovaná na jar značka (RMS) 4Ah. Akú odporúčaťe ? Dôležité je len aby bola 4Ah.
podpis som si nastavil

Zamknuté

Návrat na "ELEKTRO"